Linkgyűjtemény

Digitális források, tananyagok magyar nyelv és irodalom tanításhoz:

videotanárhttp://www.videotanar.hu/
Van külön felület a tanárok és a diákok számára is. Ha nem vagy regisztrálva, akkor van egy rövid kis teszt, aminek segítségével betekinthetsz az oldalra kicsit. A regisztráció után a diákok számára vannak tananyagok videókon nyelvtanból és irodalomból egyaránt, 5-8. évfolyamosok számára. Lehet rövid videókból is tanulni, ahol híres emberek mondják el a tanulnivalót, majd egy hozzátartozó teszttel leellenőrizheted a tudásodat. Ez szerintem nagyon hasznos, ha a gyerek nem értette meg például teljesen a mondatelemzést, akkor megnézi a videót, ami csak neki magyaráz, és így újra áttudja venni, illetve nagyon jó gyakorlásra is.

zanza.tvhttps://zanza.tv
A tantárgyakon belül lehet témaköröket választani, például az irodalomban kor vagy stílusirányzat szerint. Majd ezeken belül tudunk témát választani. Minden tananyaghoz van egy rövid videó, alatta pedig a hozzátartozó érdemes tudnivalók, például milyen előzetes tudás szükséges ehhez a témához vagy milyen fogalmak kapcsolódnak ide. Ez nagyon hasznos, hogy érthetően magyarázza el a diákoknak az anyagot és könnyen összetudnak kapcsolni többféle témát is egymással.

Ki tudjuk választani a témakört és azt, hogy melyik évfolyamban szeretnénk ezt tanítani, ez alapján ad meg többfajta feladatsort. A feladatoknál van külön utasítás a diákoknak és a tanároknak is, hogy hogyan lehet ezt bevinni az órára. Segít ez a tanárnak az óra összeállításában, a diákok pedig gyakorolni tudják a versek értelmezését például. 

LearningApps.org: https://learningapps.org/
Be tudjuk állítani, hogy alsó, felső tagozatos vagy középiskolás témákat akarunk tanítani, majd ezek alapján kihozza a különböző témákat. Mindegyik tananyaghoz másfajta feladatok vannak, amik játékosan fejlesztik a diákokat. Olyan feladatok vannak, amiket az órán az okostáblánál a diákokkal könnyen meglehet csinálni, így még játékosabbá teszi a tanórát.

Az applikáció segítségével bárhova el lehet kalauzolni a gyerekeket egy pillanat alatt. Meg tudjuk nézni például Petőfi szülővárosát vagy a Pilvax kávéházat. Olyan helyekre is eljuthatunk, ahova lehet, hogy soha nem tudunk az osztállyal, így ezt nevezhetjük virtuális kirándulásnak is.

Az alkalmazással virtuálisan tudunk dobni több dobókockával, majd a kijött képek segítségével egy történetet kell elmesélni. Nagyon fejlesztené a diákok kreativitását, ha egy adott irodalmi témára ezt ráhúzzuk. Például mesélje el egy író életrajzát a képek segítségével vagy csak írjon egy rövid novellát a kidobott figurák alapján.

Az oldalon fenn van a legfrissebb helyesírási szabályzat. Csak be kell írnunk a keresett szót és egyszerre kiadja, hogy helyesen van leírva vagy sem. De van itt még névkereső, segít az egybe-, illetve a különírásban valamint az elválasztásban is. Ez nagyon hasznos, hogy ha a gyerekek az órán  bizonytalanok egy szó leírásában egyszerre utána tudnak nézni és ehhez nem kell egy helyesírási szótárt magukkal cipelni.

A játék során a szavak helyesen leírt változatát kell kiválasztani 2-3 lehetőség közül. Vannak különböző szócsoportok, hogy mit szeretnénk gyakorolni, például számnevek, nagybetűk, idegen szavak. A játék közben átnézhetnek a diákok a helyesírás.mta.hu oldalra, ahol pedig megnézhetik, hogy mi a szabály ezekre vonatkozóan, így játékosan tudják gyakorolni a helyesírást és egy idő után berögzül nekik a helyes szó.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések